görev ve yön bulma sistemi

Kategori: Boğaz Harbi, Programlama - Yayınlanma Tarihi: 7 July 2010, Wednesday, 03:01 - 2 Yorum
  

Merhaba, Boğaz Harbi Beta 2’yi şirket içi teste açtıktan sonra, hatalar silsilesi gerçek yüzünü gösterdi. Bir iki ufak tefek hatanın yanı sıra gözümüzden kaçan bir sürü şey olduğunu anladık. Neyse ki tüm hataları giderdik ve artık daha stabil bir versiyon vardı elimizden. Ancak bizi rahatsız eden birşeyler olduğunu farkettik.

Oyunun test aşamasında hardcore oyuncuların dışında bilgisayar oyunu deyince sadece pes ve fifa aklına gelen bir arkadaşımızı bilgisayarın başına oturttuk. Oynadıkça hem kahkahalarla gülerken hem de ben bir yandan hareketlerini not aldım. Bir süre sonra farkettik ki bariz görevlerin dışında bazı görevlerde “ee şimdi napıcam, nereye gidicem” gibi sesler yükselmeye başladı. Bu soruna bir çare bulmamız gerektiğini düşünerek kendisi bir oyun duayeni olan Bahadır ile birlikte kafa patlatmaya başladık.

Daha sonra Bahadır, beni baya uğraştıracak sistemlerden bahsetmeye başladı, ancak o kadar vaktimiz yoktu. Sonra COD Modern Warfare 2’de bulunan takip edeceğimiz adamın kafasının üzerinde çıkan “Follow” yazısı ve bu adamın görüş alanından çıktığımızda bize adamın hangi yönde olduğunu gösteren bir ok işaretinin bu işi çözebileceğini düşündük.

Hemen sistemi araştırdıktan sonra Torque 3D alemine yeni bir kontrol daha kazandırmış olduk. GuiDirectionCtrl ismini verdiğim bu kontrol sayesinde, FollowName isimli özelliğine yazdığımız karakteri (Örn. Ezineli Yahya Çavuş) takibe alıyor ve hemen kafasının üzerinde Türkçe seçeneğinde “Takip Et”, İngilizce seçeneğinde ise “Follow” yazısını çıkarıverip, takip ettiğimiz kişi gözden kaybolduğunda da bize onun nerede olduğunu gösteriyor. Ayrıca grafiksel olarak o ok işaretini de resim olarak alabiliyordu.

Şimdilik ilk versiyonu gayet mantıklı ve basit çalışıyor. Yakında kontrolü Torque bloglarına da koyacağız.

Ne diyelim vatana millete hayırlı olsun…


2 Yorum

  • Bu güzel bir özellik.Şu da olabilir mesala cod da bir ipin yanına veya kapıya geldiğimizde hangi tuşa basacacağımızı söyleyen ekranda bir yazı belirliyor.Misal mw2 de kapıya bomba koymak için f ye basmamız için bir yazı beliriyor.Hepimiz için hayırlısı inşallah oyunu merakla bekliyorum.Başarılar !

  • Yücel, söylediğin sistem zaten şuanda var. Örneğin silahların yanına geldiğin zaman Kullanmak için F’e basınız gibi bir uyarı mesajı çıkıyor.