beta2 ilk testi başarı ile geçti

Kategori: Boğaz Harbi - Yayınlanma Tarihi: 13 July 2010, Tuesday, 04:04 - 2 Yorum
  

Merhaba, şirket içi teste açtığımız beta 2’nin kaydedilen tüm hatalarını giderip, yapılan eklemelerin ardından ilk testi başarı ile geçerek Boğaz Harbi Beta 2 kapalı beta için hazır duruma geldi.

Belirlenen hataların yanı sıra, şirket içi testte ÖNERİ ve DEĞİŞİKLİK başlığı altında, önerilerin ve yapılması istenen değişikliklerin listelenmesi de ekip üyelerinden istendi. Bununla birlikte öncelikle olarak kapanma ve çalışmayı durdurma hataları ele alınarak giderildikten sonra, düşük önemdeki hatalara geçildi ve tüm hatalar imha edildi. Ufak tefek gözden kaçmaların da tespit edilerek düzenlendiği bu aşama bazen “bunu nasıl unuttuk yahu” dedirtecek seviyeye geldi.

Öneriler kısmında ise, oynanışın daha güzel olması için bir dizi istek ortaya atılıp bunlar üzerinde tartışılarak bazı sistemlerin kısa süre içerisinde geliştirilmesine karar verildi. Bunlardan en belirgin iki tanesi yön bulma sistemi ile albion bombalama menzili uygulamasıydı. Yön bulma sistemi hakkında buradan gerekli bilgiyi bulabilirsiniz. Albion bombalama menzili ise kullanıcıların girmesini sakıncalı bulduğumuz alanlara girmesi ile Albion’un kullanıcıyı tespit ederek üzerine bomba yağdırması şeklinde özetlenebilir. Gidilmesini sakıncalı bulduğumuz alanlara örnek vermek gerekirse, siperde beklemesi gereken karakterin gaza gelip de siperden çıkarak düşmana hücum etmeye çalışması olarak özetlenebilir. Her şeyin bir yeri ve zamanı olduğunu vurgulayan sistem, ufak bir uyarıdan sonra 2 sn içinde menzilden çıkılmaması durumunda menzilden çıkana kadar perişan ediyor.

Ayrıca çok önemli bir problem olan ve kullanıcıların ölmeleri esnasında cesetlerinin çok absürt bir şekilde önce havalanıp sonra yere düşmeleri problemi de çözülmüş oldu. Artık düşman daha sorunsuz ölüyor ve eğimli bir arazide öldüğü zaman insan gibi yuvarlanabiliyor (en basit anlatımı ile ragdoll’un tanımı).

Yapım ekibi videosunun da hazırlanmasından sonra, dosyaların şifrelenmesi ve setup projesinin oluşturulması ile son bulan bu süreç sonrası oluşturulan setup ın denenmesi ile son bulacakken, birden bire oyunun İngilizce desteği için yurtdışından indirecek kullanıcılar akla gelerek ilginç bir noktaya parmak basıldı. İlginç olan senaryo şu şekildeydi, “yurtdışından birisi oyunu indirdiği vakit kuruluma başladığında İngilizce dil seçeneğini seçi kuruyor ancak oyun açıldığında Türkçe geliyordu”. Zaten betada amaç oyunun geniş kitleler tarafından oynanmasını ve farklı farklı insanlardan alınan tepki, öneri ve eleştirilerle oyunun tam sürümüne daha iyi bir iş ortaya çıkmasını sağlamaktı. Ancak bu senaryoya göre Türkçe bilmeyen ve oyunu indirip İngilizce oynamak isteyen birisi için bu durum kaçış noktası olabilirdi. Onun için kurulumu İngilizce yapanların oyunu İngilizce açılmalı, Türkçe yapanların oyunları ise Türkçe açılmalıydı. Hemen çalışmalara başlandı ve birkaç saat içerisinde sistem hazırlandı.

Acısıyla tatlısıyla, eksiğiyle yanlışlığıyla bir beta daha geride kaldı. Oyunun gösterildiği kişiler gerçekten güzel bulduklarını belirttiler ve bunun yanında eksiklerini, yapılması gerekli olan noktalarını belirttiler. Ancak herkes tek bir noktada hem fikir oldu. Oyun hem görsel olarak hem de oynanabilirlik açısından bir önceki betaya göre çok çok gelişmişti. İlerisi için umut vaad eden ve FPS konusundaki ekibin deneyimlerini yansıtan, bu işin özümsendiğini gösteren bir oyun vardı artık ortada.

Kapalı beta tarihi henüz belli değil ancak beta 2 hazır kıta bekliyor, denenmeye devam ediyor. Bir çok kişiye gösterilip, daha iyi bir iş ortaya çıkması için gelecek eleştirileri, önerileri ve iyi-kötü tepkileri sabırsızlıkla bekliyor.


2 Yorum

  • Oyunun yayınlanmasına ne kadar kaldı her gün siteye bir umut, bir heves ile giriyorum hevesim kursağımda kalıyor…:)

  • GERÇKTEN GÜZEL BİR OYUN BETA 1 İ DENİZ SAVAŞLARINI OYNADIM HOŞUMA GİTTİ GURUR DUYDUM YANİ. BİR DE KEŞKE RAFLARA GÖREBİLSEK OYUNU DA PARAYIBUNA VERSEK YABANCI OYUNLARA VERMESEK KEŞKE ŞÖYLE BİR GURURLAR PARA VERSEK 😀 😀 😀